MENU

Strona główna

Pchła

Galeria

Matura

Wasze pchły

Polityka

Jak pozbyć się pchły?

Jak założyć hodowlę?

Wiersze

Anegdoty

Ciekawostki

Zdrowie

Konkurs

 


  POLECAMY

Linki

O autorach

.:: ARKUSB HOME PAGE ::.


Ciekawostki

 
Czy wiecie, że pchła może cały rok czekać w bezruchu, by na odgłos ludzkich (albo psich) kroków natychmiast wyrwać się z odrętwienia i wskoczyć na swoją nową, żywą spiżarnię? A gdy się przyssie, dziennie potrafi wychłeptać ilość krwi piętnastokrotnie przewyższającą ciężar jej ciała? Nie? - W takim razie powinniście znaleźć czas na obejrzenie tego dokumentu. Rzecz jasna, jeśli sama wzmianka o tych owadach nie wywołuje u was nieprzyjemnego swędzenia.
Fragmenty pokazujące z bliska anatomię tych ciekawych zwierzaków i opisujące ich niezwykle fascynującą fizjologię naprawdę przykuwają do ekranu. Podejrzewam, że nigdy nie dowiedziałabym się, że pchła kocia pozostaje dożywotnio wierna swojemu żywicielowi. Nie odkryłabym też tajemnicy pchlich skoków. Te niewielkie owady dzięki temu, że ich "mięśnie" zawierają niezwykle sprężystą substancję zwaną rezyliną, potrafią wykonać aż 30 tysięcy skoków bez przerwy. A każdy skok można przyrównać do skoku człowieka na wysokość wieży Eiffla z przyspieszeniem rzędu 140 G, czyli 50 razy większym niż ma rakieta kosmiczna.
Dla miłośników historii film zawiera też zestaw erotycznych opowieści o życiu pcheł i z pchłami w dawnych wiekach. Pokazuje specjalne futerka na pchły, którymi ozdabiały się XV-wieczne elegantki, czy wypełnione mieszaniną krwi i miodu naczynka do łapania tych owadów.
Najsilniejsza pchłą, potrafiącą uciągnąć ciężar 400-krotnie przekraczający ciężar własnego ciała (dla porównania koń może pociągnąć ledwie 4 razy tyle ile waży) jest pchła ludzka Pullex irritans. To dlatego chętnie wykorzystywano ją w pchlich cyrkach, których występy także pokazano na ekranie ku większej rozrywce gawiedzi. Dziś, w dobie higieny te owady stały się taką rzadkością, że w USA zaangażowano do pchlich cyrków... sztuczne pchły. To już jednak nie to samo...
 

Pchły Siphonaptera: pchła ludzka – Pulex irritans, Xenopsylla cheopis – pchła szczurza.

Riketsje durów rozwijają się w komórkach nabłonkowych, głównie śródbłonków naczyń krwionośnych. Pasożytowane komórki nabłonkowe obumierają i ulegają złuszczeniu uwalniając namnożone riketsje. Zmiany patologiczne wywołane riketsjami pojawiają się w naczyniach krwionośnych, w układzie nerwowym, w gruczołach dokrewnych i w sercu. Obniżeniu ulega czynność wydzielnicza nadnerczy przez co powstaje niedobór adrenaliny (rozwija się hipoadrenalinaemia), czego następstwem jest hipotonia (obniżenie napięcia naczyń), spadek ciśnienia krwi, zwężenie naczyń wieńcowych serca, a przez to niedotlenienie i niedożywienie serca. Hipotrofia i hipoksja serca przejawia się zmianami zwyrodnieniowymi mięśnia sercowego. Powstaje niedowład i porażenie nerwu trzewnego (nervus splanchnicus) i przez to nadmierny odpływ krwi do narządów jamy brzusznej. W badaniach patologicznych stwierdza się wysięki i zmiany zastoinowe w mózgu, wątrobie i płucach, sinicę powłok skórnych. Złuszczanie nabłonka naczyń powoduje powstawanie zakrzepów przyściennych, przerost komórek limfoidalnych i plazmocytowych. Porowatość i nieszczelność ścian naczyń krwionośnych objawia się wybroczynami krwawymi. Dookoła naczyń rozwijają się ziarniniaki (granulomata). Zmiany agregacyjne, naciekowe i zwyrodnieniowe widoczne są w tkance glejowej mózgu i w rdzeniu przedłużonym. Stwierdza się również surowicze zapalenie opon mózgowych. Zmiany wysiękowe są widoczne w tkance łącznej właściwej, w tkance glejowej i w nabłonkowej.

W przebiegu choroby opisane zmiany w układzie nerwowym cofają się od 4 tygodnia choroby. Gwałtowne chudnięcie chorych (od około 5 dnia trwania choroby) spowodowane jest zwiększonym zużyciem energii, katabolizmem zapasów tłuszczu i zwiększonym wydalaniem moczu, a wraz z nim chlorku sodu odpowiedzialnego za utrzymywanie zmian wysiękowych i obrzęków. Obniżona odporność immunologiczna powoduje zwiększony rozwój innych mikroorganizmów patogennych. Choroba wylęga się 10-14 dni (wahania od 5 do 21 dni). Tyfus objawia się nagłą gorączką, bólem głowy, początkowo euforią, ale potem uczuciem ogólnego rozbicia, przyśpieszonym oddychaniem. Twarz staje się zaczerwieniona i spuchnięta. Wzmaga się pragnienie. Oczy (spojówki, gałki oczne) stają się zaczerwienione. Po 4 dniach pojawia się na wysypka na języczku gardła w postaci ciemnoczerwonych  wybroczyn, wątroba i śledziona są powiększone. Po 5 dniach pojawia się wysypka na skórze w formie czerwonych plam i grudek, które następnie przechodzą w wybroczyny krwawe. Wysypka skupia się głównie na brzuchu, bocznych powierzchniach klatki piersiowej oraz w zgięciach łokciowych. Chory majaczy; występuje nocna bezsenność. Po 6 dniach ból głowy staje się mniej nasilony. Wybroczyny punktowe (rozmieszczone obok grudek czerwonych (i) lub na terytorium plamek grudkowych) od 5 dnia powiększają się. Skóra staje się sucha. Po wysypce pozostają plamy pigmentowe. Po 8-9 dniach gorączka obniża się, zwiększeniu ulega diureza. Stan chorego pogarsza się, nasilają się majaczenia, chory staje się półprzytomny lub nieprzytomny, pojawia się przeczulica skóry, następuje silne osłabienie wszystkich mięśni, żuchwa opada, występuje niedowład języka. Po 10-11 dniach bardzo spada ciśnienie krwi. Serce ulega powiększeniu prawostronnemu. We krwi panuje leukocytoza. Na koniuszku serca wysłuchać można szmer przedskurczowy (praesystole). Po przełomie obserwuje się osłabienie, senność i stan podgorączkowy.

Powikłania tyfusu: zapalenie płuc opadowe, zapalenie opłucnej, zapalenie opon mózgowych i mózgu (to powikłanie manifestuje się już 8-10 dnia trwania tyfusu: sztywność karku, zwężenie źrenic, utrata świadomości, niedowład ruchowy), ropne zapalenie ślinianki przyusznej, zapalenie nerek, odleżyny, zakrzepowe zapalenie żył i tętnic.

Profilaktyka: zwalczanie szczurów i myszy, zwalczanie wszy i pcheł, szczepienia ochronne.

Leczenie – patrz w dziale chemioterapia antyriketsjowa.

W dzisiejszych czasach rzadko opisywane są przypadki zachorowania na tyfus. Nie jest jednak chorobą całkowicie pokonaną jak niektórzy autorzy uważają. Zachorowania na tyfus są nadal notowane na terytorium Afryki i Azji. Nie są to oczywiście wielkie epidemie jak w dawnych czasach, ale liczone są w kilku tysiącach przypadków / rok.

 

 SONDA
Jakie zwierzę domowe lubisz najbardziej??

Pcheła
Wesza
Kalaruch
Mrufka faraona (Zzzet)

 
 
SUBskrypcja
Pchla webpage - newsy

Twój email 

 Księgagości

 zobacz księgę gości

dopisz się do księgi